Проект за STEM среда
В СУ "Стоян Заимов" предстои реализиране на проект по процедура BG-RRP-1.015 „Училищна\r\nSTEM среда“ от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Проектът предвижда изграждането на STEM център в направления „Природни науки“ и „Математика и информатика“, "Зелени технологии и устойчиво развитие". Три от общо шест високооборудвани и свързани класни стаи ще бъдат изградени като част от STEM центъра. Не се предвижда закупуването на допълнително специализирано оборудване. Проектът предвижда обособяването на три учебни пространства (учебни кабинета), които са в отделен коридор на третия етаж на училището. Помещенията са преходни едно на друго. Те ще бъдат ремонтирани и пригодени за работа и обучение в нова, приветлива, защитена и функционална физическа среда. Учебните предмети, които ще бъдат обхванати в STEM центъра са: „Биология и здравно образование“, „Физика и астрономия“, „Химия и опазване на околната среда“, „Информационни технологии“, "Математика". Тези учебни дисциплини са избрани поради повишения интерес на учениците към тях, с оглед на възможностите за професионално и кариерно развитие, след завършване на гимназиалния етап на образование. Планира се провеждането на интегрирани уроци, които да обхващат учебното съдържание, изучавано в различните дисциплини чрез тематично ориентиран модел на преподаване и използване на технологиите. Учебното съдържание ще се изучава чрез придобиване на знания и формиране на умения по глобални теми, в контекста на отделните учебни дисциплини. Реализирането на междупредметни връзки - природни науки и информационни технологии, разкрива етапите на научния метод и дава възможност за неговото осмисляне, и анализ на процесите.
Предвижда се обучението в трите направления да бъде разделено в три тематично и технологично обособени зони- зона за теоретично обучение, зона за експериментална дейност във виртуална среда и зона за практическа дейност. Това разделение предполага един процес, при който учениците имат възможност да изучават учебното съдържание по визуален и много по- структуриран начин, след което да упражнят наученото в безопасната среда на виртуалната и добавената реалност. Крайната цел е учениците, изпълнявайки практически задачи и опити, действително да разбират и усвоят фактите, понятията и процесите в тяхната цялост.